1 listopada 2009

Jak mocować do ściany

Uznałem, że temat wart jest krótkiego omówienia - technika idzie do przodu i mamy do dyspozycji kilka możliwości tzw. "kotwienia".

Zacznijmy od początku. Co się kiedyś robiło jak trzeba było np przykręcić np. karniosz do murowanej ściany? Strugało kołek z drewna, wierciło dziurę w ścianie (niekoniecznie udarową wiertarką), kołek wkładało do otworu i można było przykręcić element wkrętem albo przybić gwoździem, bo wkrętów mogło akurat brakować w sklepie. Tyle historycznie. A jak to jest dziś? Łatwiej, tyle tylko że trzeba jechać do supermarketu budowlanego i dobrać technikę najbardziej odpowiednią do naszych potrzeb. Po kolei, co mamy w zasięgu ręki:


Kołek rozporowy - udoskonalona metoda z kołkiem drewnianym, tylko że wszystko kupujemy gotowe do użycia, a kołek jest plastikowy. Jak wygląda wszyscy raczej wiedzą.Kotwa rozporowa - w wersji do średnich obciążeń - tuleja z naciętą końcówką, w środku śruba z rozpornikiem ściągana śrubą. Częste zastosowanie to np. mocowanie ościeżnic okiennych do muru, chociaż nie tylko.

Kotwa samopodcinająca - j.w. ale do dużych obciążeń. Grubsza, masywniejsza mocno przytwierdzjąca elementy do betonu. Ta nazwa to od tego, że na elemencie rozporowym ma nacięcia zęby, podcinające, jeszcze mocniej osadzające w betonie.


Kotwa chemiczna - po prostu - dziura w ścianie i element metalowy (kotwa) wklejany, mocowany za pomocą masy plastycznej, (żywicy winylowo - estrowej, epoksydowej, poliestrowej, najczęściej dwuskładnikowej) Metoda mocowania uznawana za bardzo wytrzymałą. Jest wiele rodzajów samych kotew, mas, sposobów aplikowania masy plastycznej - najlepiej iść do sklepu, zobaczyć i wybrać..

A co robić kiedy chcemy powiesić obraz na ścianie z płyty kartonowo-gipsowej, która jest cienka? Albo coś cięższego? Jest kilka sposobów.


1. Są specjalne plastikowe kołki ściągające - jak na zdjęciu.
2. Kołek typu molly - ponieważ karton gips jest cienki, element musi być trzymany "od tyłu", a nie na zasadzie rozpierania w samym otworze - w sumie zasada jak wyżej.3. Kotwa typu parasolka. Kręcimy śrubę, "parasolka" się otwiera i zaciska kotwę.
4. Są specjalne kołki z dużym gwintem (driva) do wkręcania w gips.
5. Do lżejszych prac wystarczy zwykły wkręt typu drewno/ gips.
Jest jeszcze jedna uniwersalna metoda - czasem ją warto rozważyć bo kiedy mamy solidną ścianę bez miękkiego tynku - jest skuteczna. Ośmiorniczka albo inny dobry klej ;-)


1 komentarz:

  1. A jak wyjąć taki kołek ściągający ze ściany k-g ?

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...