9 listopada 2009

Czym ostrzyć

Ostrzenie to temat rzeka. Wiadomo ostrzyć możemy na mechanicznej szlifierce, ręcznej osełce, przy pomocy pilnika albo tak jak kiedyś brzytwy do golenia - na pasku skórzanym ;-). Na rynku są bardzo specjalistyczne urządzenia ponieważ inaczej ostrzy się noże, inaczej dłuta, wiertła lub łańcuchy do piły mechanicznej. Ten artykuł ograniczyć chciałbym tylko do przeglądu różnych materiałów do ostrzenia ręcznego, ponieważ jest tam kilka kwestii, które warto uporządkować.
A więc, kamienie do ostrzenia dzielimy najogólniej mówiąc na naturalnie i syntetyczne.
Chyba najstarsza i najpopularniejsza naturalna szlifierka wykonana była z piaskowca - uformowana w kształcie koła zamocowana na ramie, obracana za pomocą pedału. Oczywiście nie wolno zapominać o bloczkach do ręcznego ostrzenia - też z piaskowca.

Teraz bardziej specjalistycznie - różnego rodzaju kamienie szlifierskie.

Co to jest kamień Arkanas?
Jest to naturalny twardy kamień. Dzięki dużej twardości oraz gęstości polecany jest do wykańczania precyzyjnych ostrzy. Należy stosować go ze specjalnym olejem, który zabezpiecza powierzchnię kamienia przed zabrudzeniem - zatkaniem opiłkami metalu. Po zakończeniu ostrzenia powierzchnię należy dobrze oczyścić. Kamień ten pochodzi z Ameryki Północnej - jak nazwa wskazuje.

Kamień belgijski
Jest to naturalny kamień (tzw. biolit) o zawartości kwarcytów, które sprawiają, że ma właściwości ścierne. Jest jednak bardziej miękki niż Arkansas. Podobno złoża już się kończą i dlatego sprzedawany jest w cienkich bloczkach, podklejanych łupkiem. Stosuje się go z wodą.

Naturalne kamienie japońskie - bardzo dobre do ostrzenia narzędzi wykonanych z twardej stali węglowej. Kamienie przed użyciem należy moczyć w wodzie przez 5-10 minut, (im bardziej miałki kamień, tym krócej go moczymy). Przechowywane w pojemniku wypełnionym wodą, są zawsze gotowe do użycia.

Sztuczne kamienie japońskie. Mają bardziej otwarte pory niż kamienie typu Arkansas czy belgijski, co pozwala na znacznie szybsze ostrzenie. W zależności od typu (gradacji) nadają zarówno do ostrzenia wstępnego, jak i wykańczania ostrzy.

Kamienie ceramicze (syntetyczne). Najczęściej produkowane z tlenku aluminium Al2O3,  rzadziej z węglika krzemu. Ich jest mniejsza podatność na zapychanie oraz twardość zapewniająca ścieranie większości popularnych stali stosowanych współcześnie do produkcji narzędzi. Bardzo rozległy temat.

Osełki diamentowe. Najczęściej mają kształt metalowej płytki bądź owalnego pręta, na których osadzono pył z synetycznych diamentów. Podobno przy produkcji najtrudniejsze jest napylenie i trwałe osadzenie diamentowego proszku. Jest to uciążliwa technologia i obecnie na rynku diamentowych akcesoriów do ostrzenia noży liczą się właściwie tylko dwaj producenci – EzeLap oraz DMT. Niestety są to narzędzia drogie ale bardzo dobre.

Poniżej link o ostrzeniu ze strony z www.dluta.pl
ostrzenie - dokument


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...