18 września 2009

Koń do golenia. Shaving horse - koziołek stolarski?

Tak mi przetłumaczył jeden tłumacz on line, w sumie dobrze, bo w oryginale brzmi to "shaving horse". Kiedyś czegoś szukałem w internecie i przypadkiem znalazłem urządzenie jakie widać poniżej. Bardzo użyteczne, proste jak konstrukcja cepa, a w Polsce praktycznie nieznane (chociaż często stolarze robili samodzielnie tzw. koziołki stolarskie) na zachodzie Europy całkiem często używane przez stolarzy i majsterkowiczów. Nie bardzo wiem jak to nazwać po polsku.

Jak działa - wkłada się obrabiany kawałek drewna w zacisk na górze i popycha nogami dolną dźwignię. Wydaje się bardzo przydatne do prostej obróbki dłutem, strugiem czy ośnikiem. Ciekawostka - jak się człowiek uprze to może to zrobić samodzielnie bez użycia jednego gwoździa :-). Przeglądałem różne zdjęcia w internecie i w zasadzie jest tyle wersji co użytkowników.
Jeżeli ktoś chce spróbować samodzielnie coś takiego zrobić polecam galerię sketchup można ściągnąć model i obejrzeć we wcześniej wymienionym programie - lub tylko obejrzeć 3D.

Żeby lepiej zilustrować ideę tego "koziołka stolarskiego" poniżej zdjęcia ze strony Google Sketchup:

5 komentarzy:

 1. ciekawe urządzenie - nie słyszałem...

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzień dobry, taki koziołek ma polską nazwę kobyłka. Pozdrawiam - Edward Leszczyński - Kamień Pomorski.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzień dobry ze Stanów Zjednoczonych i ostrzegam z góry, że polszczyzna moja nie to co kiedyś.

  Nazwałbym to też koziołek, ale nie stolarski, tylko koziołek ośnikowy bo wtedy wiadomo o co chodzi. Szczerze mowiąc, nie wiem czy taki przymiotnik nawet istnieje, a jeśli nie, to powinien. Kobyłka natomiast, czy nie to samo co stojak?

  Józef Gołębiowski Mt. Pleasant, Wisconsin, USA

  OdpowiedzUsuń
 4. Na Nizinie Sądeckiej zwany Kim Dziadkiem używany w każdym gospodarstwie moja Zona to pamięta Pozdrawiam Leszek Mosler Trzebiatów

  OdpowiedzUsuń
 5. http://www.dluta.pl/szukaj/kobylica.html?search=product&purpose=0&string=kobylica&c2=&x=0&y=0

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...