11 października 2009

Wkrętaki, wkrętarki, bity i śrubokręty

Każdy z nas ich używa. Nie ma co - trudno o bardziej podstawowe narzędzie w domu. Wszystko zaczęło się od prostego śrubokręta płaskiego, potem wymyślono krzyżakowe, po drodze życie skomplikowano pozidrivami, imbusami i torxami, które też dzisiaj trzeba mieć, nawet jeżeli nie używamy ich często (choćby w najprostszej wersji - "zagięty pręt").

Po co tyle tego narobiono? Podobno po to, żeby różni ignoranci nie majstrowali przy urządzeniach i samodzielnie reperując jeszcze bardziej ich nie psuli. :-). To trochę żart, tak naprawdę chodziło o wygodne i mocne dokręcenie elementu. Jak sobie wspomnę sprzed lat płytko nacięte śruby płaskie, po których ślizgał się radziecki śrubokręt - brrr.

Śrubokręt, a raczej prawidłowo "wkrętak" nie stał w miejscu - rozwijał się. Ten kto obecnie dużo wkręca śrub nie wyobraża sobie pracy bez wkrętarki akumulatorowej z regulowaną prędkością obrotową. Suuuper wynalazek. Groty wkrętaków się psują, wyszczerbiają. To normalne. Łatwiej niż cały śrubokręt jest dokupić wymienne bity. Pasują do wkrętarki albo znormalizowanego ręcznego uchwytu - mało miejsca takie rozwiązanie zajmuje.No chyba że ktoś pracuje przy instalacjach elektrycznych - wtedy nie ma wyjścia - trzeba mieć dobry izolowany na całej (prawie) długości śrubokręt.

Osobiście nie wyobrażam sobie skrzynki bez kilku klasycznych śrubokrętów na własnych trzonkach. Nie ma to jak ręcznie wyczuć i dokręcić lub wykręcić element. Dobry śrubokręt nie jest tani (Stanley, Wiha czy Neotool). Warto jednak zainwestować nawet do domowego użytku w kilka podstawowych rozmiarów.

I ważne - zwracajmy uwagę na dokładne dopasowanie końcówki do nacięć. Nie ma się co spieszyć - szkoda zepsuć i potem mieć kłopot...

Najpopularniejsze nacięcia od lewej: płaskie, philips (krzyżak), pozidriv, imbus (inbus) i torx.


Więcej o śrubokrętach w słowniku Drewno i metal lub na Wikipedii.

4 komentarze:

  1. Bardzo pomocny blog, pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak się chce sporo używać wkrętarki najlepiej kupić sobie porządny zestaw bitów. Ja mam jeden od dwóch lat, sporo korzystam i dotąd żadnych problemów z bitami. No ale Milwaukee to solidna marka, więc nie jestem tym zaskoczony.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak wkrętarki to tylko akumulatorowe. Duża oszczędność czasu :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Narzędzia Knipex to gwarancja niemieckiej jakości i precyzji wykonania. W asortymencie marki znajdują się różnego typu szczypce, nożyce oraz klucze, które zadowolą nawet najbardziej wymagających profesjonalistów. Szeroka gama produktów pozwala na dobranie idealnego narzędzia do konkretnego zadania.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...