26 października 2009

Czym się różni diax od szlifierki kątowej, co to jest bruzdownica?

Piszę to dlatego, ponieważ często słysząc nazwy szlifierka kątowa, diax (diaks?), gumówka nie do końca byłem pewien czy jest różnica pomiędzy tymi urządzeniami. Postanowiłem to ostatecznie wyjaśnić - za pomocą internetu. I tu zdziwienie - nie było to wcale proste. Wprawdzie znalazłem oferty sprzedaży kilku urządzeń pod nazwą diax, były to szlifierki z tarczą mocowaną na osi silnika (w kątówce - na przekładni stożkowej), często z napędem pneumatycznym. Natomiast jeszcze częściej ludność polska określa mianem diaxa zwykłe kątówki. No właśnie trzeba się umówić, że obecnie diax to po prostu szlifierka kątowa. Mało tego, są w kraju regiony w  gdzie używa się nazw flex albo gumówka. Z gumówką jest ciekawie, ponieważ są w sprzedaży duże stacjonarne urządzenia do cięcia metalu często tak określane, ale jeszcze częściej mówi się  tak na szlifierkę kątową.


Dla uporządkowania: szlifierka kątowa - to elektronarzędzie, w którym silnik napędza za pośrednictwem przekładni stożkowej wrzeciono z umocowanym się elementem roboczym - osłoniętą tarczą. Służy do przecinania prętów zbrojeniowych, blachy, betonowych i ceramicznych elementów, a także do wyrównywania, szlifowania twardych powierzchni.


Podobny chociaż nie do końca sprzęt to bruzdownica. Taka szlifierka kątowa, która posiada dwie równolegle pracujące tarcze cierne (diamentowe) w osłonie, zamocowane na specjalnej prowadnicy (stopie). Wspomniane tarcze  wycinają rowki o ustawionej głębokości i szerokości (wymienne tulejki) w ścianach betonowych, ceglanych etc. - do montażu okablowania, rur etc. Sprzęt dla zawodowców.


PS. nie doszukałem się genezy słowa diax, jeżeli ktoś ma do dodania, uzupełnienia, poproszę o komentarz poniżej.

26 komentarzy:

 1. Znalezione:
  Określenie "diaks" jest równie idiotyczne jak "dewasto". Dlaczego? Dlatego, że i jedno i drugie powstało przez radosną twórczość analfabetów - pierwsze to zniekształcona nazwa własna firmy produkującej narzędzia (BIAX) a drugie pochodzi od WEBASTO - producenta ogrzewania postojowego. Ale cóż, patafili i im podobnych u nas dostatek - równie dobrze można też mówić " rok dwutysięczny ósmy" - a dlaczego nie : "tysięczny dziewięćsetny jedenasty"? Szkoda, że już nie można takich bzdur wyplenić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre , masz racje , patafili u nas dużo, pozdrawiam

   Usuń
 2. Dodałbym tu też "bosza" - co jeszcze trudniejsze, bo jedni nazywają tak szlifierkę kątową - drudzy młot udarowy (młotowiertarkę). I trzeba się dopytać, o co chodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Boszka (Boschka) to oczywiście kątówka :) Za to pierwszy raz słyszę diaks...

   Usuń
  2. Diaks tak głównie w Warszawie nazywa się szlifierka kątowa, kątówka, fleks, ew. boszka).

   Usuń
 3. No no. Każde auto z grubszymi oponami to Jeep. Czy Suzuki czy Nissan, nawet Niva to "dżip"

  OdpowiedzUsuń
 4. Spotkałem się z nazwą diax. Określa się nimi grupę ręcznych urzadzń elektrycznych o wysokich prędkościach obrotowych narzędzia roboczego ( 15000- 20000 rpm), którym jest frez trzpieniowy lub sciernica trzpieniowa mocowane bezpośrednio na wale silnika.

  OdpowiedzUsuń
 5. No tak, polaczki wlasnych slow (sl'UFF..!) nie potrafia znalezc na dana rzecz, no to nazwami producentow operuja, np. "Umylem se auto kerszerem" (brrr...!), czy "A zmienials mu pampersa?"
  (M.Rej sie w grobie przewraca!)

  OdpowiedzUsuń
 6. aha! A "feks" (flex) to gastarbajtery z nimiec przywleky do Polski, bo gebelsy na szlifirke katowa wlasnie "fleks" (flex) godajom.

  OdpowiedzUsuń
 7. Hej mądrale!a jak po polsku nazywać "marker paintbolowy"?...........sztab jajogłowych nad tym pracował i wszystko porażka - wychodzą głupoty za głupotami

  OdpowiedzUsuń
 8. Taki marker to może mazioł?
  "Dostałem z mazioła" - chyba nieźle brzmi. Prawie jak z blastera. :)
  Ale wracając do tematu. Czemu GUMÓWKA.. Coś co tnie stal to gumówka? Dlaczego?

  OdpowiedzUsuń
 9. Diax to inaczej ,,szlifierka prosta " wysoko obrotowa ( od 10 - 20 tys obrotów >)

  OdpowiedzUsuń
 10. diax to funkcjonuje od dawna, ale dewasto to pierwszy raz słyszę tutaj pewnie raz gdzieś ktoś powiedział , a drugi robi sensację.

  OdpowiedzUsuń
 11. Różnie to bywa zależnie od regionu i od branży. U nas (zachodniopomorskie) budowlańcy używają nazwy "flex" na szlifierkę kątową (starsi po prostu "kątówka" a młodsi czasem nie wiedzą o co chodzi), "bosch"("bosh", "bosz" :)) dla rozróżnienia na dużą szlifierkę. A na wkrętak akumulatorowy po prostu "aku". "diax" znowu w szczecinie czasem słyszałem od ludzi spoza branży(na szlifierkę kątową) a np budowlańcy wtedy nie kumali ;) dewasto też nie raz słyszałem, jeep to standard ogólnopolski i chyba nie tylko;) nazwy mówione to jeszcze, najlepiej jak taka osoba wchodzi na allegro i chce coś kupić. wtedy szuka fleksa, bosza, a widziałem jak ktoś właśnie Niwe sprzedawał jako "dżipa" a słowa "Łada" nigdzie nie napisał. Po prostu "niechcemisienie" króluje. A ni się nie chce wiedzieć dokładnie czego się używa, jak to się nazywa, jak się nazywają czynności które się wykonuje. A taka dociekliwość skąd ta nazwa, slang, jak powinno się mówić, to traktuję jak taką higienę języka, Świadome używanie słów świadczy o myśleniu oprócz mówienia;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Debasto ! Mówia stare szoferaki takie w wieku 60+ ale nie miejmi im tego za złe !:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja !, 50- mam problemy z smartfonami i innymi gównami za bardzo elektronicznymi . Polecam nowego Pitbula :)

  OdpowiedzUsuń
 14. https://www.youtube.com/watch?v=t4POsfKxc_0

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten "bohater" nie aktor to ma problem :)

   Usuń
 15. ja jestem własnie z tvn turbo i mówił flexa , w hiszpani słyszałem widia

  OdpowiedzUsuń
 16. A słyszeliście nazywanie woreczka na narkotyki "delirka" zamiast "dilerka" :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jest karetka, jest CPN i komu co szkodzi jak wiadomo o co chodzi, a kmini ktoś SUVA i VANA, że tyle o niczym gadania?

  OdpowiedzUsuń
 18. na discavery w programie "zlomowisko.pl" warszawioki na szlifielke kątową mówią cały czas DIAKS (czy diax), u nas na południu mówi się boszka (od bosha wiadomo) lub kątówka, szlifierka kątowa, a zaś tutaj czytam że na północy flex... zwariować można. Gumówka to znowu u nas określenie na taką większą stacjonarną szlifierke...

  OdpowiedzUsuń
 19. diax to zmieniona nieprawidłowa wersja słowa biax, bi oznacza 2, ax oznacza oś - czyli podwójna oś stosowana np w szlifierkach kątowych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nooo tu Pan dotknął...

   Usuń
 20. Było się w USA parę latek, to się wie, ma się rozumieć, ale zapytajcie któregoś z tych fachmanów od fleksów, boszów i innych delirek 🙌👏😁 czy wie, co to jest "pikap".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. albo z życia wzięte: "... Idziemy do WENA" i zastanawiasz się o co chodzi a tu chodzi o Van'a dostawczaka :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...