Przydatność pilarki ukosowej doceni każdy kto chociaż raz zmuszony był precyzyjnie przyciąć deskę. Dobrym przykładem będzie wykonanie ramki do obrazka. Trzeba przyciąć precyzyjnie 4 listewki z każdej strony pod kątem 45°. Oczywiście dużym ułatwieniem będzie tu skrzynka uciosowa ale z racji luzu piły prowadzonej w szczelinie prawdopodobnie i tak okaże się że cięcie nie było na tyle precyzyjne jak byśmy sobie tego życzyli i trzeba ręcznych poprawek - kłopotliwa sprawa. Podobno kiedyś na tym polegał egzamin na stolarza - czeladnik dostawał zadanie: zrobić równą ramkę do obrazu.
W celu ułatwienia tej pracy tzn cięcia precyzyjnego drewna (nie tylko pod kątem 45° ale dowolnym) skonstruowano pilarkę ukosową. Znaną też pod nazwą ukośnicy lub kapówki - najprościej opisać ją jako elektryczną pilarkę ręczną osadzoną na statywie. Dobra piła ukosowa nie jest tania - kosztuje powyżej 1000 pln, ale do małego warsztatu, hobbystycznych zastosowań spokojnie znajdzie się dużo tańszą. Oczywiście zakup ma sens jeżeli będziemy z niej w miarę często korzystać. Ukosówka jest dobrym wygodnym rozwiązaniem kiedy dużo tniemy "w poprzek". Pilarka ukosowa w porównaniu ze stołową zajmuje niewiele miejsca, a jej główną zaletą jest precyzja. Znalazłem na youtube dwa filmy, które nieco na wyrost pokazują przykładowe możliwości tych urządzeń - wypasione modele tną praktycznie wszystko i na wiele sposobów :-).
Jak widać pilarki ukosowe w wersjach topowych mogą naprawdę wiele. Tak jak pisałem na początku -
jeżeli zależy nam na precyzji obróbki drewna - może to być dobre rozwiązanie. I niekoniecznie musimy szukać urządzeń o możliwościach takich jak na pokazanych filmach.
23 września 2010
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Witam!
OdpowiedzUsuńnaprawdę fajne rzeczy piszesz! Zawsze myślałam np. że hebel to gwarowa nazwa, a strug - poprawne nazewnictwo :P
pozdrawiam,
j.
Bardzo fajny artykuł szukałem takich właśnie informacji
OdpowiedzUsuńDzięki.
OdpowiedzUsuńDla mnie to czarna magia i tak, mimo że filmik sporo wyjaśnia i w ogóle. Uważam jednak, że jeśli ktoś, tak jak i ja, się do tego nie nadaje, to nie ma co się czarować. Należy korzystać tylko z pomocy odpowiednich osób. I tak dla mnie na przykład pomocna jest firma Unihut, oferująca cięcie laserem . Moim zdaniem wam to się sprawdzi.
OdpowiedzUsuńprzydatny wpis!
OdpowiedzUsuńFascynujący wpis. Podoba mi się.
OdpowiedzUsuńCiekawe informacje
OdpowiedzUsuńWszystkie informacje jak najbardziej pomocne
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis!
OdpowiedzUsuńFajnie wyjaśnione.
OdpowiedzUsuń