22 września 2010

Czym i jak wygładzać drewno

Temat z pozoru banalny ale zdecydowałem się go poruszyć - z jednej strony dla uporządkowania, a może podpowiem coś nowego.

1. Na początku jest struganie:
- strugiem ręcznym (więcej informacji tutaj)
- strugiem ręcznym elektrycznym
- heblarką lub grubościówką


2.W międzyczasie można podziałać tarnikiem/ pilnikiem - który nie do końca służy do dokładnego wygładzania ale przygotowuje, kształtuje, dopracowuje powierzchnię do dalszego szlifowania. Na rynku dostępne sa. tzw. surformy czyli specjalnie oprawione pilniki do drewna z rączkami, uchwytami.

3. Dalej mogą być papiery ścierne o różnej gradacji.
— papier o grubym uziarnieniu (nr 30-60) do pierwszego oszlifowania powierzchni niestruganych, do usuwania starych powłok malarskich,
— papier o średnim uziarnieniu (80-100) do wstępnego szlifowania gładkich powierzchni, oraz do szlifowania dobrze zachowanych powłok malarskich,
— papier o drobnym uziarnieniu (120-180) jest używany do dokładnego szlifowania powierzchni, jak również do szlifowania pierwszych warstw powłok malarskich;
— papier o bardzo drobnym uziarnieniu (220-320) stosuje się do dokładnego szlifowania powierzchni lakierowanych, wykańczania powierzchni na mat oraz szlifowania powłok pokrywających drewno lub metal;
— są jeszcze drobniejsze papiery do polerowania i niekoniecznie drewna.

Najwygodniej przy ręcznym szlifowaniu papier nałożyć na klocek szlifierski.

Na bazie papierów ściernych funkcjonują urządzenia mechaniczne:
- szlifierka taśmowa,
- szlifierka oscylacyjna,
- szlifierka "delta",
- przystawki na wiertarkę etc.

4. Koniecznie trzeba wspomnieć o cyklinie zwanej też gładzicą. Narzędzie to, służy do wygładzania powierzchni drewna twardego i oklein. Do drewna miękkiego stosować go nie można. Gładzica to prostokątna płytka stalowa o cienkim ostrzu, którego krawędź tnącą stanowi cienka i ostra płetwina. Za pomocą gładzicy zestruguje się z powierzchni drewna bardzo cienkie warstewki.

5. Zawodowcy do dużych powierzchni lub produkcji masowej używać będą specjalistycznych urządzeń typu cykliniarka, szlifierka szczotkowa etc - nie rozpisuję się bo to temat dla profesjonalistów.


Kilka porad dotyczących szlifowania drewna.

Jeżeli zależy nam na bardzo dokładnym wypolerowaniu drewna liściastego przed późniejszym bejcowaniem i lakierowaniem trzeba zastosować metodę na mokro. Czyli w końcowej fazie wygładzania kilka razy powtarzamy cykl: zwilżamy gładką powierzchnię wodą, suszymy i szlifujemy.

Stara metoda przy gładzeniu twardego drewna, używana przy np wytwarzaniu trzonków do narzędzi, polega na użyciu kawałków stłuczonego szkła okiennego (uwaga - łatwo się skaleczyć!) Metoda działa - sam testowałem na drewnie akacjowym kiedy wykańczałem trzonek do siekiery.

Generalna zasada przy szlifowaniu, gładzeniu - narzędzie prowadzimy wzdłuż włókien.


Z nowinek technicznych. Ostatnio czytałem o tzw. gumie szlifierskiej (np. Silkorund). Są to kostki zawierające ziarna ścierne, równomiernie rozmieszczone w strukturze specjalnej spienionej gumy. Wg producenta to  elastyczny i trwały materiał ścierny. Jedna kostka zastępuje w zależności od zastosowania od 15 do 30 arkuszy papieru ściernego - czyli jest wydajna.
Guma szlifierska ma zastosowanie stosowana w wielu technologiach obróbki metali i drewna, pracowniach artystycznych i hobbystycznych oraz przy remontach domowych.
Używając gumy szlifierskiej do materiałów łatwo ścieralnych trzeba czyścić co jakiś czas powierzchnię kostki np. za pomocą szczotki drucianej.
Generalnie warto poczytać informacje od producenta o zastosowaniu jaki rodzaj do jakiego materiału. Kostki mają gradację porównywalną z ziarnistością papierów ściernych - po tym orientujemy się co i do czego.


14 komentarzy:

  1. Szlifowanie to rodzaj obróbki powierzchni za pomocą odpowiedniego narzędzia ściernego, w celu uzyskania dużej dokładności wymiaru i kształtu oraz jak najmniejszej chropowatości.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dużo przydatnych wskazówek, które zdecydowanie mogą się przydać. Sam często szukam takich jak mam zamiar coś konkretnego zrobić. Co do szlifowania drewna to na http://dekoracjadrewna.pl/czym-szlifowac-drewno-czyli-przygotowanie-drewna-do-malowania/ można sporo się też dowiedzieć. Wiadomo, przed malowaniem drewno najpierw trzeba odpowiednio przygotować.

    OdpowiedzUsuń
  3. jestem ciekawy technik wygładzania powierzchni 100 lat temu .piekne stare debowe blaty stołów gładkie jak dupa niemowlaka .nie było papieru sciernego ani elektronarzedzi

    OdpowiedzUsuń
  4. wiele ciekawych treści tutaj.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo pomocne informacje dla początkujących fanów majsterkowania. Praca z drewnem wymaga dużej wiedzy, jednak wszystko przyjdzie z czasem. Warto próbować i doskonalić swoje umiejętności stolarskie.

    OdpowiedzUsuń
  6. W poszukiwaniu najlepszej jakości cykliniarki do parkietu zdecydowanie warto zajrzeć do sklepu internetowego Janser! Cykliniarka to innowacyjne narzędzie, które zapewni Twojemu parkietowi najwyższą jakość pielęgnacji. Bez względu na to, czy chcesz usunąć zadrapania, odnowić kolor czy przygotować podłogę pod nowy lakier, nasza cykliniarka to klucz do sukcesu. Daj swojemu parkietowi drugą szansę!

    OdpowiedzUsuń
  7. Meble modułowe na tarasie to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie komfort i funkcjonalność. Dzięki nim możemy tworzyć niezliczone kombinacje, dostosowując przestrzeń do naszych indywidualnych potrzeb. Warto zwrócić uwagę na https://www.expresspaslek.pl/artykul-4media/23852,jak-wykreowac-idealny-uklad-z-mebli-modulowych-na-tarasie, który dostarcza cennych wskazówek, jak wykreować idealny układ z mebli modułowych na tarasie. Wybierając meble modułowe, mamy możliwość zmiany aranżacji tarasu w zależności od okazji czy pory roku. To nie tylko praktyczne, ale także estetyczne rozwiązanie, które pozwoli nam cieszyć się pięknem naszego tarasu przez cały rok.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...