26 maja 2010

Co to jest złoty podział

O złotym podziale pierwszy raz usłyszałem przy okazji porad jak fotografować, komponować kadr, żeby zdjęcia były ciekawe, poprawne, miłe w odbiorze. Kiedy zacząłem się tym mocniej interesować okazało się, że temat jest bardziej złożony, ciekawy - powiedziałbym nawet intrygujący!

Od początku. Być może niektórzy zastanawiają się jak to jest, że słynne budowle, dzieła sztuki, podobają nam się. Są - harmonijne, estetyczne, generalnie kiedy się je ogląda przychodzi jedna myśl, odczucie - to jest ładne.
Tu rodzi się pytanie - czy jest jakaś zasada, reguła której trzymają się artyści i architekci, pomagająca w stworzeniu doskonałego celu? Okazuje się że jest.
Mało tego. Kiedy oglądamy "obiekty przyrodnicze" typu kwiaty, drzewa, liście z reguły zawsze mamy odczucie - to jest ładne. I znowu pytanie o regułę?

Tą  zagadkę badali już starożytni. Pierwszy o złotym podziale odcinka pisał bodajże Euklides.  Rozwijano temat i odkryto liczbę φ (czyt. fi) wyznaczającą właśnie idealną proporcję.Na bazie tej proporcji skonstruowano idealny trójkąt, prostokąt, spiralę, kąt. Odkryć tych używano już w starożytności, używając tuch kształtów przy projektowaniu Wielkiej Piramidy, Akropolu, potem katedr gotyckich i pałaców w różnych epokach. To właśnie złożyło się na ostateczny efekt, piękno wspominanych budowli.

Badając złoty podział odkryto go w tzw "ciągu Fibonacciego" (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21 etc.) gdzie każda kolejna liczba jest sumą dwóch poprzednich, okazało się że proporcje te znaleźć można w świecie roślin (liść paproci, kwiat słonecznika, muszla ślimaka).
 

Poniżej instrukcja (z Wikipedii) i kilka rysunków jak najprościej wyznaczyć złoty podział. Kolejne kroki:

   1. Trzeba zbudować kwadrat o dowolnie wybranym boku a.
   2. Znaleźć środek jednego z boków kwadratu (na rysunku jest to środek dolnego boku).
   3. Wziąć odcinek łączący środek boku z końcem boku przeciwległego (na rysunku – odcinek c) i odłożyć go ze środka boku na prostej, w której zawiera się ten bok (czynność na rysunku zaznaczona łukiem okręgu).
   4. Część odłożonego odcinka, wystająca poza bok kwadratu, wyznacza szukaną długość b.

Długości początkowego odcinka a i znalezionego b pozostają w złotym stosunku, a/b=φ, wyznaczają więc złoty podział skonstruowanego mimochodem odcinka a+b.
(obrazek z Wikipedii do powyższej instrukcji)

Przykłady i zastosowanie złotego podziału. Polega to na kompozycji kluczowych elementów wizualnych wg określonej "złotymi regułami" siatki.


Zdaję sobie sprawę, że temat jest bardzo złożony, poza tym nie czuję się na siłach, żeby w jednym artykule wystarczająco przybliżyć istotę "boskiej proporcji". Jeżeli kogoś to interesuje bardziej w kontekście praktycznego wykorzystania polecam internet lub książki - mi ostatnio wpadł w ręce "Sekretny kod" Priyi Hemenway, w przystępny sposób wyjaśniający ten temat.
Linki:
Matematyczne podejście do złotego podziału
Kalkulator złotego podziału
Złoty podział w fotografii - poradnik

Jeszcze fajny filmik, który na swój sposób przybliża temat złotego podziału, zapraszam....

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...