28 maja 2010

Ławka, stół, stołek - kilka prostych projektów

Przeglądając galerię Google Sketchup znalazłem kilka prostych projektów mebli ogrodowych do samodzielnego wykonania. Są to na tyle proste konstrukcje, że wystarczy kilka desek jedno, dwucalowych (dobra sosna lub inne w miarę twarde drewno)  wkręty do drewna, ewentualnie śruby do skręcenia.
Polecam następujące podejście: najwygodniej będzie ściągnąć pliki projektów i obejrzeć dokładnie programem Sketchup i wymierzyć. Przekonamy się czy projekt nam odpowiada, jeżeli ktoś zna program może go dostosować do własnych potrzeb, skrócić, wydłużyć "pomalować".
Już kilka razy polecałem Google Sketchup z racji prostoty użytkowania i tego, że jest darmowy. Żeby przejrzeć i zmierzyć projekt ze wszystkich stron (no oczywiście można go jeszcze zmodyfikować :-) ), wystarczą trzy przyciski:
 obracanie


 przesuwanie


  miarka.

Dla zainteresowanych: samouczek video .
Przybliżamy i oddalamy trzecim przyciskiem myszy, rolką. Przy mierzeniu - uwaga: wiele projektów (zagranicznych) zapisanych jest w skali calowej - trzeba wtedy przestawić jednostki na metryczne - wg poniższego rysunku:
 
Projekty poniżej:

Stołek

pobierz projekt

Przy montażu warto użyć również kleju do drewna. Jeżeli wykorzystamy grubsze deski konstrukcja zyska bardzo - minimalna grubość 1,5 cala, lepiej 2. Taki stołek.

Ławka prosta

Projekt źródłowy jest nieco toporny - warto go zmodyfikować. Na nogi i elementy nośne trzeba dać deski dwucalowe. Polecam ze względu na prostotę, poza tym na bazie tego projektu łatwo jest zrobić krzesła.
Ławka II

Trochę bardziej skomplikowana ławka, nie obędzie się bez łącz stolarskich. Deski grubsze niż 1 cal :-) Polecam osobom bardziej doświadczonym w pracy z drewnem.


Stół i ławy

Dosyć efektowny komplet i wbrew pozorom bardzo prosty do wykonania. Jeżeli użyjemy desek 1,5 calowych lub grubszych efekt będzie bardzo dobry. Konstrukcję nośną warto skręcić śrubami - całość zyska na solidności.

Stolik "piknik"

Zestaw popularny w Polsce. Widziałem takie wykonane z cienkich desek calówek ale przyznam, że wtedy chodziło chyba o niską cenę w markecie - było to nieco tandetne.Życzę udanych konstrukcji. Projekty są ogólnodostępne w sieci, osoby które je wykorzystają robią to na własne ryzyko, tym bardziej, że wiele osób je zmodyfikuje...

2 komentarze:

 1. Najlepiej kupić nogi żeliwne na www.asos.pl i kilka desek i zrobic samemu ławkę.
  Na www.Meble-Ogrodowe-Sklep.pl są takie ławki jak wyżej.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. marketing szeptany?

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...