28 stycznia 2011

Mocowanie do pustaków

Ostatnio zdarzyła mi się konieczność przymocowania ciężkiej deski do ściany z pustaków, konkretnie z porothermu. Oczywiście wetknięty zwyczajny kołek rozporowy nie ma szansy trzymać - nie ma oparcia i plastikowy wkład kręci się razem ze śrubą.
W takiej sytuacji można rozważyć następujące rozwiązania:

1. Specjalne kołki rozporowe do pustaków (np. fishera,) nieco droższe, których zasada działania polega na tym że końcówka kołka jest nie rozcięta i w trakcie kręcenia śruby "ciągnie się" i zapiera w pustej przestrzeni - proste, praktyczne do raczej lżejszych zawieszek, trzeba uważać tylko żeby nie przesadzić z wielkością otworu. Kołek nie może się kręcić.

2. Jeżeli wieszamy coś bardzo ciężkiego (szafka, wc, etc) polecam tzw kotwy chemiczne. Ja zrobiłem następująco - do wywierconego otworu włożyłem specjalną siatkową tulelkę wypełnioną wcześniej specjalną masą epoksydową.
Kupuje się takie i wyciska z tuby przez specjalną końcówkę pozwalającą na wymieszanie składników. Do tulei w ścianie włożyłem nagwintowany pręt (wcześniej tuleja była zamknięta fabryczną zatyczką). Włożony pręt wypycha masę epoksydową na zewnątrz przez siatkę, masa zastyga i mocuje pręt jak kamień. Można wieszać naprawdę ciężkie rzeczy. Ważne - przy kupowaniu elementów do takiego kotwienia trzeba poczytać jaka powinna być średnica tulei ws. grubość pręta żeby zamocowało się prawidłowo (musi zostać wyciśnięta odpowiednia ilość masy żeby "zakotwiło").








 
tuleja siatkowa do wypełnienia masą - wkładamy ją w otwór w ścianie i wpychamy pręt gwintowany, hak czy cokolwiek na czym zamierzamy wieszać na ścianie (masa musi wypłynąć przez siatkę)








tuby z masą epoksydową z końcówkami mieszającymi - do użycia ze zwykłym wyciskaczem



Taki zastaw ja testowałem, odmian tego rozwiązanie jest więcej, np gotowe naboje do wkładania w otwory.

3. Do lżejszych zawieszek w pustakach, można rozważyć kotwy typu "parasolka". Też powinno zadziałać.


Poniżej film który przybliża nieco temat.

9 komentarzy:

  1. Super portal, cos widze, ze chyba lekko przymarl, ale fajnie sporo podstaw na nim, mam nadzieje, ze pasja dzielenia sie doswiadczeniem i hobby znowu sie gdzies pojawi :]

    OdpowiedzUsuń
  2. Super portal, mam nadzieję, że ożyje na nowo ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajny zbiór informacji, ciekawy fragment o kotwach chemicznych - w Polsce nadal mało popularne. Nie ma wielu ekip, które ich używają, jednak dominuje podejście "tradycyjne" ;) Odnośnie kołków szybkiego montażu, w swojej pracy preferuję te z Muntech24, marka Mungo. Wyjątkowo solidne. Pamiętam że kiedyś nie były dostępne na polskim rynku i była spora loteria z kołkami - czasami dawało się trafić totalny badziew... Na szczęście w tej chwili jest spory wybór i nie musimy się ograniczać.

    OdpowiedzUsuń
  4. Często występują takie problemy i mimo wiercenia ciężko będzie nam się zamocować do pewnej powierzchni. Na szczęście istnieją różnorodne rozwiązania takie jakie opisałeś, które bez problemu powinny rozwiązać sytuację ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo fajnie opisany temat

    OdpowiedzUsuń
  6. ale tu wiele fajnych wiadomości



    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...