2 grudnia 2009

Tradycyjne narzędzia ciesielskie

Ciesielstwo to bardzo stary zawód, synem cieśli był człowiek, który chyba wywarł największy wpływ na ludzkość i  historię. Chciałbym napisać kilka słów o narzędziach ciesielskich - zawód ma rację bytu do dziś, mało tego jest bardzo ceniony i poszukiwany. Oczywiście nie będę wymieniać wszystkich narzędzi jakie mogą się przydać cieśli, jest ich być naprawdę wiele, skupię się na kilku charakterystycznych - najbardziej tradycyjnych. Zacząć należy od siekiery - jej różne odmiany to podstawa w pracy cieśli.


Mało kto wie co to jest ciosło. Jest to rodzaj siekiery z ostrzem wykutym poprzecznie, (w zwykłej siekierze
ostrze biegnie wzdłuż osi trzonka, w ciośle - w poprzek. Pewne powierzchnie łatwiej w ten sposób kształtować, ciosła różnią się kształtem ostrza (proste, półokragłe) wielkością (jednoręczne, dwuręczne).


Z siekierą też nie jest tak prosto. Ponieważ obrabia się powierzchnie z dwóch stron, typowa siekiera ciesielska może mieć ostrze ukształtowane z lewej lub prawej strony. Trudno to opisać, łatwiej pokazać na zdjęciu.








Topór. Zasadnicza różnica między siekierą to szerokość ostrza - topory są zdecydowanie szersze. Tu tez mamy szereg odmian, lewe, prawe, ciężkie, lekkie.





Dłuto. Bardzo przydatne przy wykonywaniu łączeń ciesielskich muszą być bardzo solidne. Zastosowanie mają te z szerokim ostrzem jak i wąskie do dłutowaniu czopów.


Ośnik. Ostrze z dwoma uchwytami, służące do korowania lub obróbki kłód drewna. Też mamy tu wiele odmian - proste, półokrągłe z trzonkami wzdłuż ostrza lub w poprzek.





Sznurek traserski. Piszę o tym dlatego ponieważ przypomniała mi się dawna metoda trasowania. Kiedy nie było proszku traserskiego w specjalnym urzadzeniu, brało się szczapę drewna lekko opalało, zwęglało powierzchnię i nacierało gruby sznurek. I można go było odbijać na desce lub balu - też wychodziły idealnie proste linie cięcia.


Na tym w zasadzie można kończyć pisząc o charakterystycznych narzędziach ciesielskich. Świdry typu "korba" strugi, piły, kątowniki, są w tym fachu bardzo przydatne - ale są bardziej uniwersalne.

5 komentarzy:

  1. ja tego wszystkiego używam na codzień zapraszam na www.krucafuks.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. zapraszam na www.gontbud.blog.pl

    OdpowiedzUsuń
  3. Chcesz zmienić wystrój swojej kuchni? Polecam firmę stolarską Wanzbig, która specjalizuje się w produkcji mebli na zamówienie. Dokładnie dostosowanych do potrzeb klienta. Kliknij link do strony aby dowiedzieć się więcej, pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Siekiera czy topór, to również tradycyjne narzędzia posiadaczy kominków :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Jakoś na ten moment takich rzeczy nie potrzebowałem. Wiem doskonale za to jak ważne są akcesoria ogrodowe i na nich się skupiłem. Fajnie, iż w sklepie https://ogrodolandia.pl/akcesoria-i-wyposazenie-ogrodowe są one zawsze dostępne.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...